Hugyholyag gyulladás
A felfázás, vesemedence gyulladás, vesekő biológiai háttere (Andocsi Valéria, biologika)
Heveny húgyhólyag-gyulladás Meghatározás A húgyhólyag heveny gyulladása az urológiában az egyik leggyakrabban előforduló fertőzéses megbetegedés. Megkülönböztetünk nem komplikált és komplikált akut húgyhólyag-gyulladást. Anatómiai sajátosság miatt a húgycső közelsége a baktériumokat tartalmazó hüvelyhez, illetve a végbélnyíláshozegyéb hajlamosító tényező nélkül is előfordul a megbetegedés, azonban esélyét növelik a nem megfelelő higiéniai szokások, a szexuális együttlét.
Amennyiben a betegség 1 éven belül háromnál többször fordul elő, recidív húgyhólyag-gyulladásnak nevezzük.

Férfiak esetében izolált hugyholyag gyulladás ritkán fordul elő. Ezek a megbetegedések általában idült jellegűek, de akut formában is előfordulhatnak.

Ilyen alapbetegségek illetve befolyásoló állapotok a következők: húgyúti idegentestek katéterviselés, húgyúti kövekvizeletürülései zavarok anatómiai okból, pl. Tünetek a Nem komplikált hólyaghurut: a betegség általában hirtelen kezdődik, sürgető, gyakori vizelési inger, fájdalmas, égő vizelés kíséretében. A későbbiekben ezen tünetekhez alhasi, hólyagtáji fájdalom és görcsök, haspuffadás társulhat.

Hólyaggyulladás eseten láz nem jelentkezik. Diagnosztika Nők esetében húgyhólyag-gyulladás esetén háziorvoshoz, háziorvosi ügyelethez, illetve urológushoz javasolt fordulni.

Férfiak húgyúti panaszai esetében mindenképpen urológus felkeresése ajánlott. Komplikált húgyhólyag-gyulladás esetén urológiai vizsgálat célszerű a komplikáló tényező kezeléséhez szükséges társszakmák hugyholyag gyulladás.
A diagnosztika során vizelet gyorsteszt vagy mikroszkópos vizeletüledék-analízis történik.
Nyitólap » Betegségenciklopédia » Idült húgyhólyag-gyulladás Idült húgyhólyag-gyulladás Betegség meghatározása: A húgyhólyag elhúzódó más néven krónikus, idült gyulladása mely általában az akut gyulladás nem megfelelő kezelése, illetve a vizelet pangását elősegítő állapotok prosztata megnagyobbodás, hólyagfunkció zavar következtében alakulhat ki. Előfordulás, hajlamosító tényezők: A nem komplikált heveny hólyaggyulladás cystitis acuta nem megfelelő kezelése után a fertőzés kiújulhat, illetve igen ritkán állandósulhat, azaz idült hólyaggyulladás alakulhat ki.
A vizeletben jelenlévő fehérvérsejt, nitrit gyulladásra utal. Visszatérő illetve komplikált fertőzés esetén célszerű vizelettenyésztés is a kórokozó- és annak antibiotikum-érzékenysége azonosítása érdekében.

Nők esetében a vizsgálatra a genitális terület fertőtlenítése után nyert középsugaras vizelet, illetve katéterrel nyert vizelet alkalmas a fent említett anatómiai szituáció miattférfiak esetében spontán ürített középsugaras vizelet megfelelő.
A vizeletvizsgálat mellett természetesen általános fizikális vizsgálat is történik.

Az alhas és vesetájék vizsgálata során alhasi érzékenységet tapasztalunk, de húgyhólyag-gyulladás esetén a vesetájak nem érzékenyek. További kivizsgálásra pl.
Heves szívdobogás: pánikroham vagy szívbetegség okozza?